Co je korálovec ježatý? Léčivá houba, která chutná jako humr!

Korálovec ježatý (Hericium) je houba jedlá, ale velmi vzácná! Roste především na dřevě listnáčů, najít ho lze hlavně na bucích a dubech. V tradičním čínském léčitelství patří mezi nejpoužívanější medicinální houby. Korálovec, přezdívaný lví hříva, je ceněný pro vysoký obsah beta-glukanů.

Jelikož by se pro svou vzácnost měl nechávat v přírodě, je poměrně málo možností, jak si účinků a geniální chutě korálovce užít. Proto jsem zvolila cestu pěstování korálovce v domácích podmínkách. A zadařilo se, sklidila jsem tři úrody této zvláštně vypadající houby.

Kde roste korálovec ježatý?

Jako Šumavská houbička mám na tuto otázku teoretické znalosti. Vím, že korálovce lze vzácně najít na dřevě buku, dubu, ale i dalších listnatých stromech jako je habr, jabloň, ořešák, topol, jeřáb, bříza. Ovšem, že by mi tyto vědomosti přinesly houbařské štěstí? To bohužel říct nemohu.

Pěstování korálovce ježatého je snadné a zábavné!

Rozhodla jsem se tak, že si houbu, které se říká také opičí hlava, vypěstuji doma. Nechala jsem si vyrobit substrát, který byl naočkován korálovcem a pak jsem si užívala tři týdny radosti. Sklidila jsem tři úrody korálovce a vyzkoušela nespočet receptů a každý den jsem byla nadšená, jak je pěstování hub doma úžasný koníček! Korálovec je snadnou houbou pro pěstování, tudíž bych to doporučila každému, kdo moc zkušeností nemá! Dokonce není potřeba ani žádné speciální vybavení.

Korálovec ježatý vyžaduje dostatečnou vlhkost a přísun denního světla!

Pokud vás pěstování hub doma oslovilo, pak vám dám několik tipů do začátku. Korálovec ježatý potřebuje přísun denního světla, ale pozor ne přímého slunečního! Volte místnost, kde bude stálá teplota, okolo 18 stupňů Celsia. Pokud bude na houbu svítit slunce, bude zbarvovat do růžova. V opačném případě zůstame krásně bílý. V případě žloutnutí korálovce málo poprašujete.

TIP! Vlhkost je alfa a omega při pěstování hub. Substrát s korálovcem nezalévejte, pouze několikrát za den poprašujte. Houbu sklízejte mladou, staré kusy jsou gumové a příliš hořké.

Korálovec ježatý TOP recepty!

Korálovec ježatý, Hericium je v základu hořká houba. Čím starší, tím více se hořká chuť zesiluje. Abyste se hořkosti zbavili, je třeba houbu tepelně zpracovat. Já nejvíce miluji korálovce v polévce, konkrétně osmahnout na pánvi a šup s nimi do vývaru s nudlemi. Boží!

Dálším oblíbeným receptem z korálovce je klasický řízek. Houbu lehce osolím, opeřím a pak mouka, vajíčko a strouhanka. Osmažím dozlatova a s spolu s kaší je klasický oběd na stole. Nikdo nepozná, že jde o tak speciální houbu a všichni budou toužit po další porci.

Netypická houba v tradičním receptu. Korálovec si zamilují všichni strávníci. Důležité je sklízet korálovec ježatý mladý!

Léčivé účinky Korálovce ježatého vás překvapí!

Pořád jsem si říkala, že houba, která chutná jako mořské plody nemůže být i léčivá. Většinou jsou zdravé věci na chuť nic moc. Korálovec ježatý je opakem všech těchto tvrzení. Mrkněte na mé nové video o korálovci ježatém a zjistěte, s čím korálovec zakouzlí ve vašem těle!