10 důvodů, proč pěstovat houby doma – Naučíte se něco nového a naučíte to i děti

Nemáte tolik času chodit do lesa? Nechce se vám čekat, až houby porostou? Nejste si jisti svými znalostmi hub? Chcete jíst čerstvé houby i mimo houbařskou sezónu? Pojďme si popovídat o důvodech, které z vás udělají pěstitele hub doma.

Jak pěstovat houby doma? Já pěstuji na substrátech

O pěstování hub už jsem přemýšlela dlouho předtím, než jsem to zkutečně zkusila. I když má hub celoročně dost, pořád mě láká zkoušet něco nového. Kromě toho mám tolik kamarádů a velkou rodinu a všichni chtějí houby! Prvním nezdařeným pokusem byla koupená sadba, kterou bylo třeba zasadit do dřevěných špalků. Než jsem se k tomu dostala sadba mi zplesnivěla. Další nápad byl zkusit si vyrobit substrát, který by byl naočkován danou houbou. Když jsem ovšem zjistila, kolik toho člověk musí doma mít, aby si takový substrát vyrobil a aby mu z něj něco vyrostlo, vzdala jsem se i této představy.

Pak jsem zvolila tu nejjednodušší cestu, substrát jsem si koupila od profíků. I tak ovšem nebylo mé snažení odměněno rychlým úspěchem. Nedodržela jsem postup a zvolila nevhodné podmínky pro růst houby a čekal mě opět neúspěch. Tímto vás nechci od pěstování odradit, naopak! Jako všechno, i pěstování hub doma má své pravidla a je třeba je dodržovat.

Nenech si ujít! AMATÉRKA, zjišťuje jak pěstovat houby doma

Když jsem vychytala správnou teplotu, manipulaci se substrátem a péči o rostoucí houby, úspěch se dostavil! Bože, je to tak uspokojující pocit! Dívat se, jak z pytle substrátu vyrůstá krásná hlíva růžová, úžasný korálovec ježatý nebo léčivá reishi! Je to uspokojující pocit i v případě sklizně. Jídla z hlívy růžové jsou návykovou záležitostí a korálovac ježatý se vážně nezdá, ale vykouzlíte z něj neuvěřitelné delikatesy!

Důvody, proč pěstovat houby doma v deseti bodech!

Vlastní houby! Ať už jde o domácí rajčata nebo podomácku vypěstované houby, vždy si pochutnáte. Jakmile je něco domácí, je to záruka skvělé chutě i jistoty v jakým podmínkách bylo vaše jídlo pěstováno. Žádné postřiky, chemie a jiné nebezpečné látky. Kromě toho pocit vlastnoručně vypěstovaných hub je k nezaplacení!


Je to snadné! Pokud člověk dodrží těch pár zásad a nebude se snažit dělat to jinak, úroda hub je jistá. Z jednoho substrátu můžete očekávat 2 až 3 úrody. Jednoduché pěstování hub doma je vhodné pro každého. Ať bydlíte v bytě či domě, vždy se dá najít malý kousek místa, kde budou houby růst. Péči o houbový substrát pak zvládne dítě, dospělí i důchodce.

Ušetříte! Koupí substrátu ušetříte. Ve výsledku získáte mnohem více hub. Cena malého balíčku hlívy ústřičné se pohybuje nesmyslně vysoko.

Léčivé účinky! Léčivé houby jsou známé a využívané již po tisíciletí. Naučte se využívat síly hub i vy. Léčivé účinky z hub lze do těla dostávat pravidelnou konzumací jídel, pitím houbových čajů či extraktů a polykáním houbových kapslí. Vypěstujte si léčivou hlívu, reishi či korálovec ježatý!

Naučíte se něco nového! Člověk by se měl stále učit něco nového, aby měl důvod se stále radovat. Pokud vás ničí každodenní rutina a chcete se zpestřit dny něčím zábavným, dostupným a novým, je pěstování hub správnou volbou.

Koníček, který bude bavit děti i vás! Pěstování hub je zábavné a návykové v dobrém slova smyslu. Jakmile si vypěstujete jednu houbu, budete chtít zkusit druhou. Nadšený budou i děti. Díky pěstebnímu bloku budou moci sledovat růst hub den po dni a zjišťovat, jak fungují přírodní principy.

Nemusíte si kupovat houby! Už nebudete muset chodit do supermarketu, když vás chytne chuť na smaženou hlívu v těstíčku. Jednoduše si sklidíte vlastní úrodu.

Čerstvé houby po celý rok! Jistě víte, že existuje zimní houbaření a houby tak lze sbírat po celý rok (má houbařská videa jsou toho důkazem), ale třeba vás v zimě do přírody jen tak něco nevytáhne. Začněte si pěstovat houby ve své koupelně nebo sklepě a čekání na pravé hřiby si zkrátíte radostí z vlastní hlívy ústřičné.

Obohatíte si jídelníček! Zatímco v létě si vaříte pouze houbové řízky a omáčku? S novými druhy hub vás to bude lákat vyzkoušet něco nového, nabízím vám celou řadu netradičních a výborných houbových receptů. Mrkněte se na můj food blog Houbickavkuchyni.cz

Výzdoba bytu! Možná jste milovníkem pokojových rostlin, ale jakmile vám bude v poličce růst exotická hlíva růžová či citrónová, budete na pokojové rostliny koukat už trochu z patra. Krása rostoucích hub je neuvěřitelná! není divu, že mnozí si hlívu či korálovec pěstují tak, aby byly co nejvíce na očích. Takovou pěknou živou dekoraci jen tak nikdo nemá!