• Home
  • Léčivé houby
  • Outkovka pestrá – Jak ji najít? Poznat? + Návod na tinkturu z outkovky pestré

Outkovka pestrá – Jak ji najít? Poznat? + Návod na tinkturu z outkovky pestré

Outkovka pestrá, Trametes versicolor nebo také Coriolus je bez nadsázky nejpoužívanější medicinální houbou na světě. Kvůli jejímu vzhledu se jí přezdívá krocaní ocas. Dnes vám řeknu, jak tuto houbu najít, poznat a k čemu ji využít.

Hned na úvod nutno podotknout, že outkovka, ač nevypadá, je skutečně silná léčivá houba. Používá se při onkologických onemocněních, a to hlavně kvůli látce zvané krestin, která má cytostatické a cytoxické účinky. Stejně jako ostatní houbové léčivky i outkovka obsahuje obrovské množství polysacharidů a dalších bioaktivních látek v zastoupeí triterpenů, vitamínů a minerálů.

Co je důležité vědět! Outkovka pestrá je velmi hojná houba a v lese ji najdete celoročně. Nejčastěji roste na listnatých stromech buků, dubů, bříz a habrů, vzácněji i na smrku. Barevně je houba velmi proměnlivá. Najít můžete outkovku modrou, šedou, hnědou, někdy je zbarvení outkovky až do oranžových, červených tónů. Houba roste střechovitě na sebou. Zaměnit lze za například outkovku pásovanou či pevník.

Podívejte se na houbařské video Šumavské houbičky! Vše o Outkovka pestrá

Léčivé účinky outkovky jsou potvrzené!

Outkovka je šikovná houbička. Osobně by řekla, že nejvíce je prospěšná při nádorových onemocněních. Nejčastěji pomáhá při léčbě rakoviny jícnu, plic, prsu, děložního čípku či v případě leukemie.

Outkovka pestrá přezdívaná jako “krocaní ocas“ zvládne pochytat všelijaké patogeny v těle. Léčí tak nemoci jako je leukemie, borelie či kvasinky. Při léčbě těchto nemocí je doporučeno podávat spolu s polyporem (choroš oříš), který odvádí z těla vlhkost.

Outkovka pestrá napomáhá k regeneraci sliznic, má protizánětlivé účinky, což se hodí při rýmě, střevních obtížích nebo při zánětech močových cest.

Tato houba posiluje také naší imunitu a do určité míry ji i reguluje. Čímž je vhodná i při autoimunitních problémech (revma, štítná žláza).

Spojení s cordycepsem je vhodné při problémy s otěhotněním

Problémy s otěhotněním jsou aktuálně velmi častou situací, které musí mladé páry řešit. I tady umí léčivé houby pomoci. Cordyceps posiluje ledviny, které jsou z pohledu čínské medicíny pro plodnost a úspěšné těhotenství zásadní. Outkovka pestrá podporuje dělohu jako takovou.

SHRNUTÍ Outkovka pestrá a její léčivé účinky

Suma sumárum outkovka pestrá je velmi úzce spojená s léčbou rakoviny, likvidací patogenů v těle, regenerací sliznic a s autoimunitou. Osobně bych řekla že takový seznam by vás měl přesvěčit o tom, že outkovka musí být ve vaší houbové lékárničce.

Outkovka pestrá – použití, využívání a využití

Pokud se vám podaří outkovku na nějakém odumřelém pařezu najít, pak neváhejte a houbu seberte. Zdravá outkovka pestrá je vhodná k nasušení. Poté můžete zkusit namixovat, vznikne vám hmota podobná buničině. Klobouky lze nasušit celé či lehce pokrájené. Sušíme do úplného vysušení 8-10 hodin při 40 stupních Celsia.

Rozmixovanou outkovku nebo klobouky lze pomalým varem vyvařit na houbový výluh či čaj. Denně si dopřejte asi 20 g outkovky rozdělené do dvou až tří dávek v čaji.

Lihová tinktura z outkovky pestré

Čerstvé očištěné plodnice outkovky pestré naskládáte do sklenice a zalijete vysokoprocentním alkoholem. Pečlivě uzavřete a dáte macerovat na cca 3 týdny – měsíc. Tinkturu užívejte po kapkách.

Při užívání léčivých hub se řídím pravidelnosti 5 dní užívám a dva dny pauza.

Staňte se odběratelem mého houbařského kanálu a naučte se, co v lese sbírat. Šumavská houbička je rychle rostoucí komunita nadšených houbařů.