• Home
  • Léčivé houby
  • Chaga je nejsilnější antioxidant na naší zemi! Co všechno dokáže vyléčit?

Chaga je nejsilnější antioxidant na naší zemi! Co všechno dokáže vyléčit?

Dnes se s vámi podělím o zajímavosti týkající se houby Chaga, po česky rezavec šikmý a latinsky Inonotus obliguus. Tato houba patří mezi nejsilnější medicinální houby vůbec a roste i u nás! Jak chagu najít, jak ji poznat a proč ji užívat?

Chagu sibiřskou jsem vám už ukazovala několikrát. Jde o medicinální houbu, kterou můžete najít po celý rok, ale s jejím sběrem vyčkejte až na chladné měsíce v roce. Chaga tak bude ve své nejlepší kondici, kterou předá i vám.

Věděli jste, že: Zima je ideální na sběr Chagy sibiřské! Díky mrazivému počasí je chaga plná minerálních látek, vitamínů, stopových prvků, bioaktivních sloučenin a hlavně kyseliny betulinové, kterou čerpá z břízy.

Chaga je známá po celém světě, po tisíce let je sbíraná napříč všemi severními zeměmi. Rostou především na břízách Sibiře, východní Evropy a na severu Číny. Právě sibiřani si z ní již po tisíciletí vaří léčivé nápoje, houbu nazývají “darem od boha“.

Jak poznat Chagu? Pozor na obyčejné dřevěné nádory!

Máme velké štěstí, že si můžeme tuto léčivku najít i v našich českých lesích. Jediné, co musíme dělat, je koukat se po kmenech bříz. Houbu Chaga poznáme podle spáleného povrchu, který připomíná černé uhlí. Houbu lze odříznout od stromu, uvnitř připomíná tvrdý korek, barva je žluto-rezavá. Mnohdy se razavý pruh táhne skrz černý povrch. Díky boulovitému tvaru rezavce šikmého, je houba často zaměňována za obyčejné nádory. Nádor je tvrdý, ze dřeva a často obrostlý mechem. Z chagy nikdy neporostou žádné větvičky.

Můj tip! Pokud najdete Chagu, zkuste si prohlédnout i okolní břízy, je velká šance, že se nachází i jinde. Já osobně mám nalezeno několik rezavců v asi kilometrovém pásu lužních lesíků a lesů. Houba může být břízou prorostlá, zkontrolujte i druhou stranu kmene v různých výškách. Jednou jsem našla maličkou Chagu až po několika měsících, když jsem Chagu kontrolovala, jsem si všimla, že z druhé strany je houba prorostlá celým kmenem. Nález tak nebyl tak maličký, jak jsem si zprvu myslela.

Léčivé účinky Chagy sibiřské jsou ohromující. Bez legrace, vážně ohromující!

Chaga nevypadá jako hřib. Někdy se dokonce říká, že je to nejošklivější houba. Nesouhlasím, když jsem našla svou první Chagu, byla to láska na první pohled. Tu houbu miluji dodnes. Je netypická, je stále ještě málo známá, je úžasně léčivá, a když si ji budete umět připravit, bude vám i chutnat.

Kolik toho Chaga v tělo zvládne? Je toho hodně. Vydalo by to na samostatnou knihu. Pokusím se vás přesvědčit v několika řádcích. Chaga je především startovač imunitního systému. Což se hodí hlavně v období přes zimu, kdy na nás neustále útočí nějaké viry a bakterie. Chaga odstraňuje i skryté patogeny, čímž je ideálním pomocníkem při herpetických virech. Zabírá na střevní problémy. Hojí a chrání střevní sliznici. Je velmi užitečná při léčbě vředů a gastritidě. Dodává barvivo našim vlasům a kůži. Zabraňuje předčasnému stárnutí našich buněk. Díky tomu se ji přezdívá houba nesmrtelnosti. Funguje také proti rakovině – využívá se jako prevence ale i vedlejší léčba nádorových onemocnění. Chaga je známým pomocníkem při akné a ekzémech. Pokud jste ovšem zdraví jako rybičky, pak můžete úžívat chagu jen jako prevenci před vších výše zmíněným.

Zpracování Chagy není nic těžkého. Naučte se nejlepší recepty z Chagy sibiřské

Jak houbu Chagu zpracovat a dávkovat? Chagu si velmi rychle oblíbíte, je to houba sama o sobě celkem dobrá, někdy až trochu hořká. Chagu nemůžete přidat do smaženice, ale snadno si uvaříte houbový čaj, který má silné léčivé účinky. V každém šálku máte tolik benefitů pro své zdraví, že vám to zkrátka chutnat bude. A pokud si chcete ještě více pochutnat? Stačí Chagu smíchat s dalšími oblíbenými nápoji. To znamená, že houbový čaj z chagy lze smíchat s kávou, kakaem, bylinkovým čajem. Chaga nápoj lze přidat do smoothie, můžete si vytvořit chaga zmrzlinu a nebo chaga tiramisu.

Nenechte si ujít! Luxusní chaga kakao, které milují dospělí i děti!

Dávkování chagy záleží na tom, zda chcete chagou léčit nějaký zdravotní problém, či si jen posilovat imunitu a preventivně posilovat vaše zdraví. Obecně se uvádí, že Chagu lze v kuse brát maximálně 8 týdnů, pak udělat cca měsíční přestávku. Já osobně piji chaga čaj 1 – 2 za den, ideálně před jídlem nebo půl hodiny po jídle. Když se cítím zle, dávku zvýším. Nejčastěji užívám chagu v houbovém čaji, jako doplněk pak užívám koupenou chagu v kapslích.

Chaga obsahuje enzym zvaný chitin. Tento enzym neumí naše tělo zpracovat a účinků chagy by se naše tělo nedočkalo. Houba bez odstranění chitinové schránky projde organismem bez většího užitku. Aby chaga posílila naše zdraví, je třeba ji vařit nebo naložit do alkoholu. Pojídání namleté chagy v podobě domácky vyrobených kapslí vám k ničemu nebude. Kupované kapsle obsahují chaga prášek, který prošel ideálně dvojitou extrakcí – odstranění chitinu.

Chcete se mnou zažít nález a sběr chagy? Podívejte se na má videa na youtube Šumavská houbička.