Březovník obecný – Léčivá houba na bříze

Pokud se někdy v lese zadíváte na břízy, s velkou pravděpodobností na nich uvidíte březovník obecný. Je to jedna z nejčastějších hub, které na tomto stromě rostou, a přestože není klasickou jedlou houbou, její léčivé účinky stojí za pozornost.

Jako vášnivá zimní houbařka hledám po zimní lese vše, co se dá nějak smysluplně využít nebo sníst. Co se jedlých zimních hub týká, určitě se zaměřte třeba na penízovku sametonohou nebo ucho Jidášovo. Pokud chcete v zimním období zvýšit svou imunitu či zlepšit zažívání, pak vás jistě bude zajímat chaga nebo březovník obecný. Obě tyto houby jsou tělu velmi prospěšné a já je sbírám i užívám každoročně.

Jaká houba roste na bříze? Březovník obecný (Piptoporus betulinus)

Tahle nenápadná dřevokazná houba s hladkým, světle hnědým kloboukem skrývá spoustu překvapení. V minulosti ji používali už naši předci pro její léčivé vlastnosti, a dnes se k ní s nadšením vrací i moderní bylinkáři a přírodní léčitelé.

Co léčí březovník?

Březovník obecný je známý svými antibakteriálními, antivirovými a protizánětlivými účinky. Obsahuje látky, které podporují trávení, posilují imunitní systém a pomáhají tělu zbavovat se toxinů. Používá se při žaludečních potížích, k podpoře hojení ran a v lidovém léčitelství se traduje, že dokáže pomoci i s parazity v těle. Navíc má silné antioxidační vlastnosti, což z něj dělá skvělého pomocníka při detoxikaci organismu.

Houbařský průvodce Šumavská houbička v lese
Houbařský průvodce Šumavská houbička v lese ke koupi na www.sumavskahoubicka.cz

Kdy sbírat březovník obecný?

Březovník roste celoročně, ale nejvhodnější doba ke sběru je od jara do podzimu, kdy je ještě mladý a pružný. Starší plodnice bývají tvrdé a méně vhodné pro konzumaci či další zpracování. Ideální je hledat ho na břízách, které už jsou oslabené nebo odumírající – právě na nich se březovník nejčastěji vyskytuje.

březovník obecný jak poznat

Jak připravit březovník?

Březovník není typická jedlá houba, kterou byste smažili na másle, ale skvěle se hodí k přípravě odvarů, čajů nebo tinktur. Můžete ho nakrájet na tenké plátky a sušit, aby vám vydržel delší dobu. Čerstvý březovník lze povařit a získat tak léčivý odvar, který se používá k podpoře trávení nebo jako přírodní antibiotikum.

Jak sušit březovník?

Sušení březovníku je jednoduché – stačí ho nakrájet na tenké plátky a nechat volně uschnout na dobře větraném místě. Pokud chcete proces urychlit, můžete využít sušičku na ovoce nebo troubu při nízké teplotě. Usušený březovník uchovávejte v uzavřené nádobě na suchém a tmavém místě, aby si zachoval své účinné látky.

březovník obecný zpracování

Březovník obecný čaj

Jeden z nejjednodušších způsobů využití této houby je příprava čaje. Stačí vzít sušené plátky březovníku, zalít je vroucí vodou a nechat 10–15 minut louhovat. Čaj má jemně nahořklou chuť, ale jeho účinky na trávení a imunitu stojí za to. Doporučuji pít ho pravidelně jako prevenci proti nachlazení a celkovému oslabení organismu.

březovník obecný sušení

Březovník obecný tinktura a její použití

Pokud chcete využít sílu březovníku naplno, můžete si připravit tinkturu. Stačí naložit sušené plátky březovníku do vysokoprocentního alkoholu (například vodky nebo slivovice) a nechat louhovat minimálně 4 týdny. Tinktura se užívá po kapkách a pomáhá posilovat imunitní systém, podporovat trávení a detoxikovat organismus.

březovník tinktura

Březovník nežádoucí účinky

I když je březovník obecně považován za bezpečný, u některých lidí může vyvolat alergické reakce nebo mírné zažívací potíže. Pokud s jeho užíváním začínáte, doporučuji začít s menší dávkou a sledovat, jak na něj vaše tělo reaguje. Stejně tak není vhodný pro těhotné a kojící ženy bez konzultace s lékařem.

Březovník obecný recept – jak ho zařadit do každodenního života?

Nejenže si z něj můžete připravit čaj nebo tinkturu, ale vyzkoušet můžete i březovníkový prášek. Sušené plátky se dají rozemlít na jemný prášek, který pak můžete přidávat do smoothie nebo ho rozmíchat ve vodě a vypít jako přírodní doplněk stravy.

Březovník obecný prodej – kde ho sehnat?

Pokud nemáte možnost si březovník nasbírat sami, můžete ho zakoupit v některých bylinkářstvích nebo specializovaných obchodech se sušenými houbami. K dostání bývá ve formě sušených plátků, prášku nebo tinktury. Doporučuji mrknout na vitální houby.