• Home
  • Letní houby
  • Čechratka podvinutá – Jedovatá houba, která se dříve přidávala do gulášů
čechratka podvinutá

Čechratka podvinutá – Jedovatá houba, která se dříve přidávala do gulášů

Až do poloviny 20. století byla čechratka podvinutá (Paxillus involutus) považována za bezesporu jedlou houbu. Tato houba byla dokonce často doporučována jako ingredience do různých pokrmů, zejména do gulášů. Nicméně, postupem času se začaly objevovat případy vážných zdravotních komplikací spojených s její konzumací, které vedly až k úmrtím. Navzdory těmto událostem se nepodařilo prokázat, že by čechratka podvinutá obsahovala nějaké toxické látky.

Dříve byla tato houba považována za jedlou, ale nižší kvality. Nicméně, u některých lidí může způsobit závažné alergické reakce, protože obsahuje antigen, který rozkládá červené krvinky. V syrovém stavu je čechratka jedovatá.

Zdravotní rizika spojená s čechratkou podvinutou

Zatímco čechratka podvinutá sama o sobě není jedovatá, její konzumace může u některých lidí vyvolat silnou imunitní reakci vedoucí až k selhání ledvin. Nejde tedy o otravu toxickými látkami, ale o nepředvídatelnou odpověď lidského organismu na některou ze složek této houby. Sama o sobě není jedovatá, ale po jejím požití se v těle tvoří protilátky. Tyto protilátky spustí alergickou reakci, která může vést k těžkému poškození ledvin.

Neexistuje na to žádný lék, potíže se dají pouze zmírňovat dialýzou. Je to individuální, někomu se alergie může projevit a někomu ne.

Jak rozpoznat nebezpečnou čechratku podvinutou?

Plodnice čechratky podvinuté jsou hnědožluté, ale stářím a dotykem se mění spíše do rezavohněda.

Klobouk může dosahovat šířky až 12 cm, nejprve je polokulovitý a postupně se rozprostírá do plocha. Uprostřed je mírně vmáčklý, což mu dodává vzhled mělkého trychtýře, a na okraji je výrazně hřebenitý.

Okraje klobouku jsou výrazně podvinuté, odtud název houby.

Noha čechratky není zpočátku vidět, protože je skrytá pod kloboukem. Když se klobouk rozprostře, noha může být vysoká od 3 do 8 cm a tlustá 1 až 2 cm. Stejně jako lupeny má noha okrový nádech a při otlačení tmavne do hnědé barvy.

Maso houby je tuhé a šťavnaté, s nažloutlou barvou, která po naříznutí hnědne a při vaření zčerná. Chuť je mírně kyselá a vůně jemně houbová.

čechratka podvinutá

Pro ty, kteří chtějí najít a správně rozpoznat čechratku podvinutou, nabízím na svém YouTube kanálu Šumavská houbička mnoho tipů a rad. Naučím vás rozpoznávat houby jedlé, nejedlé, jedovaté i medicinální. Poradím, kde je hledat i jak je zpracovat a využít.

Čechratka podvinutá není houba vhodná ke sběru

Čechratka podvinutá je krásná a lákavá houba, ale vzhledem k potenciálním zdravotním rizikům by ji houbaři měli nechat v lese. Houbařská komunita je rozdělena na ty, kteří ji stále považují za jedlou, a na ty, kteří ji odmítají. Současné poznatky naznačují, že čechratka podvinutá může způsobit vážné zdravotní problémy v důsledku silné imunitní reakce. Proto je lepší tuto houbu obdivovat v přírodě a nenechat se zlákat její krásou.